Mad Max (1979) - gdzie kręcono, sceny po napisach, ciekawostki - Filmweb (2025)

role

23-letni Mel Gibson dostał rolę Maksa Rockatansky'ego w wyniku castingu. Zgłosił się nań dzień po bójce w barze i dzięki temu został zapamiętany - jego twarz wyglądała bardzo źle.

Hugh Keays-Byrne grając Toecuttera, wzorował się na postaci legendarnego wodza Mongołów - Czyngis Hana.

błędy w filmie

Kiedy banda motocyklistów jedzie do miasta w celu grabieży jeden z nich zdejmuje zielony kask. W następnym ujęciu ponownie go ma na głowie.

Kiedy Jessie odkrywa rękę Candelliniego zwisającą z okna wywróconego vana widać, iż łańcuch trzymają palce członka ekipy filmowej.

Podczas scen krajobrazowych zmienia się zarówno położenie chmur jak i niebo z zachmurzonego na bezchmurne.

Kiedy Jessie podchodzi do naprawiającego auto Maxa ma na sobie tenisówki. Po chwili jej obuwie zmienia się.

Na początku filmu widać Roopa, którego lewa nogawka spodni jest podarta i poniszczona. W następnym ujęciu obydwie nogawki są nienaruszone.

Kiedy ukradziony przez Nocnego łowcę Holden Monaro przejeżdża przed kamerą w jednej ze scen widać, iż czubki na jego dachu nie są na stałe przymocowane tylko z niego zwisają.

Kiedy Max słyszy krzyk Jessie będąc w lesie nie ma na stopach butów. Po chwili biegnie już w obuwiu.

Podczas pościgu żółty policyjny samochód widoczny jest już wywrócony zanim ta scena następuje.

Max i Jessie wybierając się na urlop nie zabierają ze sobą córki. Dziecko pojawia się dopiero podczas postoju na stacji benzynowej, gdy Jessie chce córce kupić loda.

Podczas swojego wypadku Goose upada na lewą nogę. W kolejnej scenie leży już na prawej.

W scenie kiedy samochód Nightrider'a ma wybuchnąć, widzimy jak kierowca kręci w prawo, zamiast skręcać w lewo.

Gdyby przyjrzeć się scenie podczas której Nightrider wytęża wzrok - jakby miały mu wyskoczyć z nawiasów czaszki - to zauważymy że to ujęcie wykorzystano także dla Toecutter'a.

Gra Jessie na saksofonie nie odpowiada tej, którą słyszymy (w amerykańskiej wersji filmu).

Gdyby się przyjrzeć scenie, w której gang Toe-Cutters'a chce przyhaczyć dzieciaki jadące Chevy Impala, widzimy cztery okna opuszczone. Ale podczas ich dalszej jazdy w dół drogi okna są podniesione. W finałowej scenie samochód zepchnięty z drogi - przednie szyby są na dole, a tylne u góry. Na dodatek, tylne prawe okno jest roztrzaskane ze względu na trzy próby zderzeń.

Kiedy Toe-Cutters zahacza o odchyloną szybę okna Impali, ona jest już rozbita.

Kiedy radiator Chevy Impala krztusi się nie wypuszcza żadnej pary. A jadąc w ten sposób, powinien być cały gorący.

Wizyta w szpitalu podczas odwiedzin u Goose, Max wchodzi do sali kiedy na zegarze jest 4:00. Po czym scena wydaje się trwać minuty może sekundy, bez jakiejkolwiek rozwlekłości czasowej. Ale gdy Max kończy wizytę na zegarze jest już 4:52.

W scenie gdzie Goose ściga motocyklistów, jeden z nich podczas jazdy rzuca czymś w jego szybę, a on traci kontrolę nad pojazdem. Ale w spadającym z pagórka samochodzie nie widać nikogo wewnątrz.

Po tym jak Max z rodzina odwiedzają dom May, Jessie postanowiła przejść się na plażę. Idąc w kierunku Maxa, który pracuje z Holdenem, Jessie ma na sobie klapki. Kiedy jest przy wanie (samochodzie) ma na sobie skórzane buty, a odchodząc znowu sandały.

Kiedy Max i Jessie dojeżdżają do mechanika, by naprawić oponę, miejsce wydaje się puste i opuszczone - niczym miasto duchów. Ale jak popatrzymy w tył ich wozu, gdy jechali do widać z dystansu szeroką drogę jakby autostradę pełną aut.

Na farmie May, Jessie idzie na plażę. Wracając z powrotem, nie widać wybrzeża w tyle drzew (patrząc na prawo od drzew, gdy biegnie do Maxa, a odległości między nimi - pola farmy - która się zmienia).

Gdy ciocia May staje w obliczu niebezpieczeństwa celując do gangu motorzystów z dubeltówki, mówi: "Otworzyć drzwi i do środka" ("Open that door, get in there"). Ale drzwi są już dawno otwarte.

Kiedy Max spycha dwa motory poza drogę, widać liny/sznury po prawej stronie ekranu ciągnące je z mostu.

Na początku ostatniej jazdy Goose, pali gumy pozostawiając czarny marker na drodze. Jak w zmianie ujęć między Johnny the Boy, widać w tle Goose, tak śladu na asfalcie już nie. A na pewno były zrobione w tym samym miejscu na ulicy, można to stwierdzić po szczegółach ścian pobliskich budynków.

Kiedy Max leży na drodze - w jednej z ostatnich scen filmu - prostuje prawą rękę, aby sięgnąć po swoją broń, ale następne ujęcie pokazuje jak z ręką w powietrzu podsuwa się do broni.

Kiedy motocykliści przejeżdżają po ręce Max'a, można zauważyć w ułamku sekundy niewielką wyrwę w asfalcie tuż pod ręką.

Można dopatrzeć się lin ścigających Bubba z motoru, gdy Max do niego strzela.

Podczas sceny kiedy Goose roztrzaskuje się na motorze, ląduje przodem. A ujecie wcześniej pokazuje jak spada najpierw na plecy.

Kiedy Max oczekuje Nightrider'a , pokazana jest nam następująca scena - kamera łapie radio, później okulary słoneczne Max'a i zakładane rękawiczki. Jeśli przypatrzymy się w odbicie w okularach słonecznych zobaczymy, że za Max'em jest tylko polna droga. Wygląda jakby ta scena była użyta we wcześniejszej sekwencji filmu.

W scenie kto pierwszy stchórzy - Nightrider czy Max - Nightrider skręca kołem w ostatniej chwili, by zapobiec uderzeniu w Max'a. Z dystansu tej sceny wygląda na to ,że żółty Interceptor oddala się o wiele bardziej od czarnego i odległość między nimi jest stosunkowa większa.

W scenie na plaży, gdy gang Toe-Cutter'a relaksuje się - strzelano trzy razy z dwururki (Double Barrel Shotgun) bez przeładowania. Pierwszy strzał Toe-Cutter'a aby zwrócić uwagę wszystkich obecnych. Krótko po nim, Johnny the Boy chwyta broń i strzela w manekina, dwa razy, raz w lewe ramię i raz w twarz.

Kiedy Nightrider i jego dziewczyna tracą kontrolę nad samochodem i wpadają w poślizg, zderzając się z ciężarówką, można zobaczyć przez około 2 sekundy, że są zastąpieni testowymi kukłami.

Na początku filmu Nightrider jest ścigany przez dwa samochody Main Force Patrol (MFP) (jaskrawy żółty i czerwono-niebieski). W tej scenie Nightrider jadąc skradzionym autem znajduje się blisko - tuż obok - jednego z pościgowych samochodów przejeżdżając nieopodal dziecka stojącego na poboczu drogi.
W następnym ujęciu widać miejsce, w którym pokazane są oba pojazdy (MFP) jak leżą na dachach przodem do wozu kempingowego. Lecz ta scena znika w następnym kadrze, kiedy kierowca MFP wpada na budkę telefoniczną i zaczyna się toczyć, ale niecałą sekundę później kierowca drugiego MFP (z rozbitym przodem) przelatuje przez wóz kempingowy.

W pierwszych sekwencjach filmu March Hare rozbijany jest dwukrotnie (podczas tej samej sceny pościgu Nightrider'a). Widzimy między innymi jak March ścina budkę telefoniczną, ale gdy patrzymy z dystansu na to ujęcie można zauważyć jak wchodzi także w kolizję do góry nogami wprost w przyczepę kempingową.

Kiedy Roop jedzie z shootgun'em, widać jak na początku sceny trzyma broń dwoma rękoma, ale następne ujęcie pokazuje nam, że tylko w jednej, lewej ręce.

Podczas jazdy z March Hare Cruiser'a wydobywa się biały dym tylko z jednej rury, ponieważ lewa rura jest tylko dla wizualnego tuningu.

W scenie kiedy May zamyka gang Toecutter'a w komórce z białymi drzwiami, a następnie podbiega do samochodu, w którym jest już Jessie wraz z dzieckiem - możemy dostrzec że drzwi od zamykanej komórki są otwarte i widać ich motory - to jest scena od razu po tej, w której zostali zamknięci na farmie.

miejsce kręcenia

Film kręcono w Clunes, Geelong, Breamlea, Lorne, Melbourne, Sunbury, Little River i Wallan (Australia).

pozostałe

Mel Gibson był wówczas tak dalece nikomu nieznany, że gdy film wszedł na ekrany w Ameryce, żaden zwiastun nie pokazał go nawet przez ułamek sekundy, skupiając się na eksplozjach i katastrofach samochodowych.

Reżyser George Miller, w wyniku napiętego budżetu, podobno skasował swój własny samochód w jednej ze scen. Całość kosztowała tylko 400 tysięcy dolarów.

Żółty Ford Falcon XB Maxa był prawdziwym samochodem policyjnym pochodzącym z Australii.

Z powodu małego budżetu, niektóre samochody wykorzystywane były w filmie po kilka razy. Były one nieustannie przemalowywane i przez to często jeździły jescze z niewyschniętą farbą. Również z powodu oszczędzania tylko Max jeździł w prawdziwej skórzanej policyjnej kurtce. Reszta ekipy musiała zadowolić się winylowymi podróbkami.

"Mad Max" był pierwszym filmem australijskim, który był wyświetlany w amorficznym widescreenie.

Inspiracją do powstania filmu dla Georga Millera był film "Chłopiec i jego pies" z 1975 roku.

Motor Goose'a to Kawasaki KZ 1000 z 1977 roku.

Jeden z Fordów Falconów XA GCI w rzeczywistości był przerobioną taksówką.

Głos Robiny Chaffey był jedynym nie dubbingowanym w amerykańskiej wersji filmu.

George Miller zapłacił 50 dolarów kierowcy ciężarówki by ten przejechał rower w końcowej scenie. Ten nie chciał zniszczyć zderzaka, więc zainstalowano na nim specjalną osłonę.

Ciężarówka która zabiła Toe-Cutter'a posiada z przodu osłonę pomalowaną tak, by pojazd wyglądał na nieprzerobiony. Ale w scenie hamowania jest już usunięta.

Van (samochód Mazda Bongo van), który jest rozbity w pierwszych kadrach filmu- to osobisty samochód George Miller'a, ze względu na wyczerpujący się budżet filmu.

Imię i nazwisko Maxa to Max Rockatansky. Jego nazwisko jest nadmienione w filmie "Mad Max" dwa razy, jak także można je zauważyć na masce samochodu od strony kierowcy na żółtym Interceptorze ("M. Rockatansky / The Dark One").

Czarny Interceptor był na sprzedaż po nakręconych scenach do filmu "Mad Max", ale wraz z sukcesem postanowiono go zostawić do kolejnej części "Mad Max 2: Road Warrior".

Phil Brock, który jest kierowcą kaskaderem w tym filmie, to brat Petera Brocka, dziewięciokrotnego zdobywcy Bathursta.

Sheila Florance podczas kręcenia sceny z shotgunem skręciła sobie kolano. W późniejszych scenach widać bandaż na tej części ciała aktorki.

Zdjęcia do filmu trwały od listopada do grudnia 1977 roku.

Mad Max (1979) - gdzie kręcono, sceny po napisach, ciekawostki - Filmweb (2025)
Top Articles
Latest Posts
Recommended Articles
Article information

Author: Barbera Armstrong

Last Updated:

Views: 6128

Rating: 4.9 / 5 (59 voted)

Reviews: 90% of readers found this page helpful

Author information

Name: Barbera Armstrong

Birthday: 1992-09-12

Address: Suite 993 99852 Daugherty Causeway, Ritchiehaven, VT 49630

Phone: +5026838435397

Job: National Engineer

Hobby: Listening to music, Board games, Photography, Ice skating, LARPing, Kite flying, Rugby

Introduction: My name is Barbera Armstrong, I am a lovely, delightful, cooperative, funny, enchanting, vivacious, tender person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.